Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
pitrekk

Kształt rozgrywek h2h

Polecane posty

czyli jedna pierwsza liga, dwie drugie, max 4 trzecie i tak dalej
zaczynając od dołu - w pierwszym roku z 3 równorzędnych lig 3-ich proponuję awans po 4 osób (łącznie 12) w celu rozpisania na ligi 2A i 2B z ludźmi pozostałymi z ligi 2A i spadkowiczami z ligi 1ej.

W calym wyjasnieniu zaden z Was nie wspomnial e-nba roto? Troche zabolalo... ;-)

Choc z oczywistych wzgledow popieram by powstalo cos podobnego dla h2h...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co ma e-nba do dyskusji o modyfikacji rozgrywek na sznurówce? Macie tam taką logikę? Dobre wzorce należy kopiować.

 

Czy planujesz dopisać się do rozgrywek h2h? :>

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Co ma e-nba do dyskusji o modyfikacji rozgrywek na sznurówce? Macie tam taką logikę? Dobre wzorce należy kopiować

Za wczesnie by ocenic czy to na pewno dobry wzorzec, ale logika taka sama i niemal identyczna dyskusje zaczalem na e-nba roto miesiac temu gdzie po burzliwej debacie powstal kompromis, ktory utworzyl strukture drzewkowa lig na przyszly sezon.

 

To moze nie miec zadnego zwiazku z tym co chcecie zrobic tutaj, ale skoro padly propozycje, ktore sa albo identyczne albo opieraja sie na podobnej zasadzie to podobne zalety i watpliwosci juz zostaly przewalkowane na enba, wiec mozecie sobie oszczedzic dlugiej dyskusji i tylko przeczytac regulamin e-nba roto [pytania 22-24 + 27 dotycza wlasnie tego tematu, oczywiscie Wasza sytuacja moze wymagac innych modyfikacji].

 

Dla ambitnych mozna przejrzec nawet cala debate [w sumie dluga, ale spora czesc albo odeszla od meritum albo niekoniecznie bedzie pasowac do Waszej sytuacji], ktora zaczela sie tu: http://www.e-nba.pl/showthread.php?8617-2013-14-wst%C4%99pny-wygl%C4%85d-lig-po-zako%C5%84czeniu-obecnego-sezonu-podsumowanie&p=706782&viewfull=1#post706782

 

Czy planujesz dopisać się do rozgrywek h2h? :>

Juz sie dopisalem! Do budzetowki... nic na to nie poradze, ze sie przestraszyles i uciekles ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Oj, nie przestraszyłem - nie mam na to zbyt wiele czasu i niestety trzeba przeprowadzać selekcję :)

 

Co do zasad to faktycznie idzie to w dobrym kierunku. To co wyczytałem na e-nba w sumie klei się z tym o czym prawią chłopaki powyżej. Ja przyjąłbym rozwiązanie następujące (na najbliższy sezon): 1. liga bez zmian, 2. liga bez zmian, 3 równoległe 3. ligi (A, B, C). Myślę, że to rozwiązanie całkiem sensowne. Chciałbym to jak najszybciej ogłosić w wątku organizacyjnym dla 3. ligi + graczy obecnie pozostających w szeroko pojętej rezerwie. Kwestie uzupełniające tj. awanse/spadki czy kształt lig w kolejnych latach dogramy sobie na bieżąco podczas gdy w międzyczasie najniższe ligi będą organizować sobie komisarzy i przymierzać do draftu.

 

Czekam jeszcze do piątku wieczorem na ewentualne dodatkowe głosy w tej sprawie i biegnę z nowiną.

 

PS. Gwoli ścisłości: przykład Gooza przemawia do mnie najlepiej więc ten model jest w tym momencie moim faworytem. Jeśli dobrze zrozumiałem rysunek, w tym sezonie jedyną nowością (poza ilością drużyn) była by równoległość 3. ligi - reszta bez zmian.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jeśli dobrze zrozumiałem rysunek, w tym sezonie jedyną nowością (poza ilością drużyn) była by równoległość 3. ligi - reszta bez zmian.

 

równoległość trzech 3 lig tak

 

dla 1ej ligi zmiana, że spada do 2ej czterech zamiast trzech jak do tej pory

dla 2ej ligi zmiana, że awansuje czterech a nie trzech i nikt nie spada.

 

więcej zmian czeka 2 ligę w przyszłym sezonie tj. merge z 12 awansowiczami z trzech lig 3ich i podział na dwie równorzędne ligi 2ie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie, ja caly czas nie kumam za bardzo dlaczego mamy wywalac do kosza cos co dzialalo jak mniemam calkiem niezle do tej pory tylko dlatego ze zglosilo sie co jest oczywiscie duzym plusem sporo nowych graczy. Tak jak ktos juz napisal wczesniej - 3-cia liga ma juz jakas swoja historie i nie widze powodu zeby grajacych i walczacych o awans GM'ow traktowac na rowni (w sensie wrzucac do jednego worka) ze wszystkimi nowymi juserami zglaszajacymi sie do gry. 4-ta liga (a raczej dwie 4-te) bylyby swoista poczekalnia dla tych chcacych grac poziom wyzej. Z listy zgoszen (biorac pod uwage niepotwierdzonych) wyglada na to ze mamy 35 zgloszen. Zeszloroczny sklad 3-ciej ligi uzupelnilbym nowymi 4 GM'ami pierwszymi z listy (4 z zeszlego sezonu nie potwierdzilo) a z pozostalych 22 (moze dobija jeszcze dwie osoby i bedzie idealnie 2x12 a jesli nie to 1x12 i 1x10 tez jest wg mnie OK) utowrzyl dwie rownolegle ligi 4-te. Co do ilosci spadkow/awansow mozna dyskutowac. Tym samym kazdy walczylby o cos - w ligach 1-3 o awans spadek a 2 dwoch 4-tych o ewentualne zalapanie sie do 3-ciej albo udzial w 4-tej lub 5-tej (po sezonie na pdst wynikow z nowych GM'ow utworzylbym wg hierarchii wlasnie taki podzial).

 

Jedyna wg mnie sensowna alternatywa jest utworzenie Elity Elit czyli Ekstraklasy (zakladam ze GM'owie z obecnej pierwszej ligi) a z pozostalych utworzenie kilku rownoleglych grup ktorych zwyciezcy zastepowaliby po sezonie odpowiednia ilosc graczy z Elity (ilosc w zaleznosci od liczby grup). To chyba propozycja cieglarza...

 

Kombinowanie z 2A, 2B, C D itd wg mnie jest sztuka dla sztuki...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Spoko, im więcej głosów w dyskusji tym lepiej. Zmian - drastycznych - nie chcemy i nie możemy wprowadzać w tym sezonie. Być może cokolwiek od kolejnego. Na tą chwilę nie uciekniemy jednak faktycznie od równoległości lig i wydaje mi się, że tutaj model 1, 2, 3, 4A, 4B jest chyba najlepszy. To w zasadzie rozszerzenie obecnej koncepcji, dostosowanie jej pod ilość użytkowników z zachowaniem "zasług" trzecioligowców (notabene, w 3. lidze nie potwierdziło 5 uczestników z zeszłego roku - jeśli kogoś pominąłem - prostuj). Tutaj nie powinno być sprzeciwów ale jeśli istnieją jakieś wątpliwości - proszę o zgłaszanie do wspomnianego piątku wieczorem.

 

Mamy pełny rok (co najmniej) na dyskusję nad "kolejnym krokiem" w reformie. Z jednej strony przekonują mnie argumenty Gooza. Z drugiej entuzjazm związany z dynamiką w modelu znanym z MP może wnieść dużo świeżości i podnieść zaangażowanie userów. Dyskutujmy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
. Na tą chwilę nie uciekniemy jednak faktycznie od równoległości lig i wydaje mi się, że tutaj model 1, 2, 3, 4A, 4B jest chyba najlepszy. To w zasadzie rozszerzenie obecnej koncepcji, dostosowanie jej pod ilość użytkowników z zachowaniem "zasług" trzecioligowców (notabene, w 3. lidze nie potwierdziło 5 uczestników z zeszłego roku - jeśli kogoś pominąłem - prostuj).

 

Mamy pełny rok (co najmniej) na dyskusję nad "kolejnym krokiem" w reformie. Z jednej strony przekonują mnie argumenty Gooza. Z drugiej entuzjazm związany z dynamiką w modelu znanym z MP może wnieść dużo świeżości i podnieść zaangażowanie userów. Dyskutujmy.

 

2 a nawet 3 razy na TAK za tym rozwiazaniem. Mielibysmy rok na wypracowanie docelowej koncepcji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mamy pełny rok (co najmniej) na dyskusję nad "kolejnym krokiem" w reformie. Z jednej strony przekonują mnie argumenty Gooza. Z drugiej entuzjazm związany z dynamiką w modelu znanym z MP może wnieść dużo świeżości i podnieść zaangażowanie userów. Dyskutujmy.

 

gooz tylko stworzył model do czegoś tu proponowanego, bo lubi matematykę, wykresiki i tabelki - tak naprawdę ja sam jestem za starym układem :) - to ja pisałem o historii obecnej 3 ligi, która już swoje kilkuletnie tradycje ma i też bym się wkurzał na miejscu Pafsena, że chce mnie się umieścić w jednym worku z debiutantami

 

dla większej rotacji póki co można wprowadzić awanse i spadki dla 4 drużyn

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Rzecz w tym by nie polegać za bardzo jedynie na wątpliwych - wybaczcie - zasługach i historii niższych lig. Ostatecznie liczy się w ogólnym rozrachunku ekstraklasa i każdy kto w pewnym momencie znajdzie się wyżej popatrzy na sprawę nieco inaczej. Dodatkowo, utrzymywanie starego układu nie ma wielu zalet poza utrzymaniem historii. To wtórne. O ile system działał przy max. 3 ligach - wszystko było jasne, przejrzyste a awans do 1. ligi w zasięgu - o tyle teraz musimy patrzeć na zmianę systemu. Tutaj wyznacznikiem nie jest zdanie jakiegoś niespełnionego Jizza a raczej obserwacja rozwoju ligi i zjawisk, które on wywołuje. Pod tym względem dużo bardziej przejrzysty jest układ znany z MP. Patrzę też na tak banalne z pozoru sprawy jak zarządzanie tym wszystkim, ogarnięcie spadków i awansów, zapanowanie nad towarzystwem itd.

 

Co do spadków/awansów z udziałem 4 drużyn - jakie ligi masz na myśli? Wszystkie? Czyli zasada PO albo nic (jeśli chodzi o spadki)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Co do spadków/awansów z udziałem 4 drużyn - jakie ligi masz na myśli? Wszystkie? Czyli zasada PO albo nic (jeśli chodzi o spadki)?

 

tak - PO albo liga niżej dla wszystkich lig (oprócz czwartej); automatycznie też więcej awansów z ligi niższej (choć wtedy motywacja do wygrania brązu słabsza będzie)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli przy tym układzie z 4A i 4B awansują po dwie drużyny.

 

Nie wiem czy ta zmiana akurat na teraz. Ale tu nas czas nie trzyma, możemy zrobić ankietę i zdecydować już w trakcie sezonu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

panowie, z naszej pierwszoligowej perspektywy to czy bedziemy miec trzy, cztery czy piec lig to ryba.

Ja piszac o tym aby nie schodzic w dol nizej niz trzy poziomy i robic ligi (drugie i trzecie) rownolegle mialem na uwadze bardziej tych nowych graczy, ktorzy dopiero wchodza na sznurowadlo a sa juz doswiadczonymi/dobrymi managos i beda troche zdemotywowali tym, ze aby bic sie z najlepszymi beda musieli kiblowac w nizszych ligach 4 czy 5 lat...

 

Rozumiem Pafsena, ze nie chce byc zrownany z debiutantami, ale z drugiej strony jemu nic nikt nie odbiera. Dla niego droga do 1 ligi nie wydluza sie. Wystarczy ze dwa lata z rzedu pokaze sie z dobrej strony i wywalczy awans.

 

Ja wdalszym ciagu uwazam pomysl z trzema poziomami i ew. w miare dochodzenia nowych uzytkowanikow dodawaniem lig rownoleglych (na poziomach 2 i 3) jest najlepszym rozwiazaniem i swoistym kompromisem pomiedzy wchodzeniem w osiemnasto-poziomowa lige a rozkurwianiem wszystkiego w drobny mak i robieniem formatu MP.

 

BTW. czy tylko dla mnie problemem w modelu, ktory cieglo forsuje jest to, ze (zakladajac gre w ekstralidze) musielibysmy grac w dwoch ligach w tym samym czasie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Również jestem za utworzeniem trzech równoległych lig trzecich w tym sezonie. Jest to rozwiązanie najbardziej sprawiedliwe. Umieszczenie czterech nowych graczy z urzędu w trzeciej lidze tylko dlatego, że byli szybsi, uważam za rozwiązanie lekko krzywdzące dla reszty. Istotne będzie również żeby wszyscy nowi użytkownicy dołączyli do lig na yahoo. W MP są wciąż braki, więc proponuje utworzenie listy rezerwowych. Oddajmy więc może głos w ręce ludu i samych zainteresowanych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czterech GM'ow do 3 ligi mozna wylosowac - ufam w bezstronnosc Ojca Zalozyciela Cieglo :) Na pewno bedzie bezstronny...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BTW. czy tylko dla mnie problemem w modelu, ktory cieglo forsuje jest to, ze (zakladajac gre w ekstralidze) musielibysmy grac w dwoch ligach w tym samym czasie?

Forsuje to zbyt mocne słowo - głośno się zastanawiam. Model lansowany przez goozmana też mi się podoba. Rozumiem, że w modelu MP główna wada to "zbędne" zwiększanie ilości lig, w których należy rywalizować?

 

Ja piszac o tym aby nie schodzic w dol nizej niz trzy poziomy i robic ligi (drugie i trzecie) rownolegle mialem na uwadze bardziej tych nowych graczy, ktorzy dopiero wchodza na sznurowadlo a sa juz doswiadczonymi/dobrymi managos i beda troche zdemotywowali tym, ze aby bic sie z najlepszymi beda musieli kiblowac w nizszych ligach 4 czy 5 lat...

No niestety, od dawien dawna, w każdej lidze musisz udowodnić swoją wartość by grać o najwyższe trofea. Zupełnie nie trafia do mnie argument, który podnosisz - skąd niby mamy znać wartość danego playera skoro ten nie rozegrał nawet jednego meczu w lidze sznurowadła? Mój pomysł na tę ligę opiera się na elementarnych zasadach, które znane są w sporcie od dawien dawna: udowodnij swoją wartość. Nie uda się w tym sezonie, uda się w następnym; jeśli jesteś dobry - w końcu znajdziesz się tam gdzie należy. Przykład kilku uznanych marek, które trzymają się w 1. lidze h2h pokazuje, że nie jest to słabe podejście. Powiem więcej, myślę, że nasza liga jest dzięki temu na swój sposób wyjątkowa. Nie ma drogi na skróty. Zupełnie osobnym tematem jest skrócenie wspinaczki na szczyt do niezbędnego minimum ale wynika to głównie z bezwładności całej dyscypliny fantasy - wszelkie cykle należy maksymalnie skracać :)

 

W/w podejście można z powodzeniem stosować dla niższych lig - tam też grają znakomici managos i MY O TYM DOSKONALE WIEMY. Nie musimy się domyślać albo polegać na czyimś słowie. Czuję się ojcem całego zamieszania (rozgrywek) i powiem Wam szczerze, że od zawsze bardziej istotna była dla mnie jakość graczy rozumiana jako sumienność, pewność niż umowna klasa. Tą z czasem wyrobi sobie każdy pracuś a ten z talentem dodatkowo wygra kilka mistrzostw. W obu przypadkach mamy pewność, że tworzą świetne środowisko do gry dla innych. I o to chodzi. Przy rozszerzaniu ligi chcę być ostrożny i generalnie - na ile to możliwe - trzymać się mocno w/w podejścia. Z jednej strony trzymamy jakość a z drugiej maksymalnie uatrakcyjniamy rozgrywki by zminimalizować zjawiska typu zniechęcenie itd.

 

Również jestem za utworzeniem trzech równoległych lig trzecich w tym sezonie. Jest to rozwiązanie najbardziej sprawiedliwe. Umieszczenie czterech nowych graczy z urzędu w trzeciej lidze tylko dlatego, że byli szybsi, uważam za rozwiązanie lekko krzywdzące dla reszty. Istotne będzie również żeby wszyscy nowi użytkownicy dołączyli do lig na yahoo. W MP są wciąż braki, więc proponuje utworzenie listy rezerwowych. Oddajmy więc może głos w ręce ludu i samych zainteresowanych.

Patrz powyżej - tutaj nie chodzi o rozwiązania sprawiedliwe. To nie socjalizm by każdy dostawał po równo i tak samo :) Od zawsze w sznurówce (w tej lidze przynajmniej) logika przyjmowania nowych polegała na kolejce. Kto wpisał się na listę wcześniej - miał z tego potencjalne korzyści. Zmiana tego systemu byłaby więc krzywdząca dla całej reszty, która budowała tą ligę. Wydaje mi się, że taki system jest zresztą bardzo naturalny a - co więcej - praktykowany nie tylko u nas. Lista rezerwowych to oczywiście konieczność i taka na pewno powstanie (o ile oczywiście będą nadmiarowi chętni).

 

Na deser zostawiam sobie wyniki ankiety, która funkcjonowała w wątku 3. ligi. Opcja lig równoległych nie wygrała - spodziewałem się miażdżącej przewagi. To świadczy o tym, że jednak istnieje spora rzesza userów, którym zależy na utrzymaniu tradycji. Idąc tym tropem w tym sezonie nie chciałbym wprowadzać rewolucji a jedynie dostosować najniższy poziom rozgrywek pod parametr ilości drużyn. Myślę, że ten okres można wykorzystać na wyrobienie sobie marki na sznurowadle i porzucenie statusu anonimowego dumnego wymiatacza :) Kolejne sezony powinny pozwolić na rozwinięcie skrzydeł - zmiany najprawdopodobniej się zbliżają.

 

Chcę jeszcze nad tym nieco pomyśleć - tak jak pisałem - w piątek wieczorem chciałbym już pójść w jednym kierunku i ogłosić co i jak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie potrzebnie patrzymy w przeszłość i odwołujemy się do tego co było, zamiast patrzeć w przód. Tak już jest, że jeśli wprowadzamy zmiany to wiadomo że jakiejś części się one nie spodobają, lecz jeśli są to zmiany na lepsze, to czemu mamy ich nie ustanawiać i działać w myśl zasady: nam było kiedyś ciężko to wam teraz nie może być lepiej? Bez urazy oczywiście. Tak czy siak, nadal postuluję za utworzeniem trzech równorzędnych lig trzecich, bo uważam to za rozwiązanie nie tylko najlepsze, ale i najsensowniejsze. Nie pojmuję co stoi na przeszkodzie. Z zeszłosezonowej ligi zostało się ośmiu gm'ów, więc nie był to twór o mocnych fundamentach, toteż nie rozumiem tej niechęci do utworzenia nowego porządku, co według mnie byłoby korzyścią dla wszystkich. Nie chodzi tu także o mój osobisty interes, bo ktoś mógłby pomyśleć, że zależy mi na tej sprawie jedynie dlatego iż znalazłem się w grupie z której według najbardziej prawdopodobnego scenariusz zostanie utworzona liga czwarta. Oczywiście jeśli definitywnie zdecydujecie się powołać dwie ligi czwarte i jedną trzecią nie będę miał żadnych przeciwwskazań i do wszystkiego się dostosuje, cierpliwie walcząc o awans do klasy wyższej ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cieglo, z jednej strony piszesz, ze jestes za zachowaniem wielopoziomowosci (nawet do czwartej ligi) bo ci, ktorzy graja X lat zasluzyli sobie na to, zeby grac w 1 czy w 2 lidze a z drugiej strony proponujesz (jesli forsujesz to za mocne slowo ;)) 'rozgonienie' towarzystwa i coroczne eliminacje z minimalna iloscia graczy z gwarantowanym udzielem w lidze finalowej. To jak w koncu? Za ktorym rozwiazaniem jestes? Bo sa one od siebie tak rozne, ze chyba nie da sie byc za obydwoma...:)

 

Odpowiadajac na Twoje pytanie: tak, dla mnie glowna niedogodnoscia bylaby gra w dwoch ligach rownoczesnie. Byc moze zbyt optymistycznie zakladam gre w lidze finalowej, ale pewnie przynajmniej w pierwszym sezonie dzialalnosci nowego systemu by tak bylo. :)

 

Jeszcze raz napisze: dla mnie dobrym kompromisem jest liga max 3 poziomowa z wieksza iloscia niz teraz druzyn spadajacych i awansujacych. W ten sposob zachwalibysmy rownowage miedzy obydowama omawianymi wyzej systemami. Awans dla nowych managos do extraligi bylby mozliwy nawet w dwa lata.

 

Jeszcze raz podkresle, rozwiazanie to proponuje glownie z mysla o innych, dla mnie personalnie rownie dobrze mozemy rozwijac lige tylko wertykalnie i np za 2 lata miec 8-poziomowa lige.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zachowanie wielopoziomowości leży mi na sercu ale schodzenie aż do 4. poziomu wciąż wywołuje u mnie wątpliwości. Pafsen nie będzie zadowolony z tego co napiszę, ale po przespaniu się z tym co tutaj piszecie faktycznie od zawsze było tak, że w najniższej klasie rozgrywkowej świeżaki mieszały się z dotychczasowymi userami. Czy będzie to w jednej lidze czy w trzech równoległych - nie ma większego znaczenia (poza ewentualną dystrybucją "starych" drużyn po poszczególnych ligach na 3. poziomie).

 

Wróćmy na chwilę do modelu gooza: jak wyglądałyby awanse w sytuacji kiedy pojawi się liga 3C, 3D itd.? Tego mi w tym momencie brakuje by uznać ten system za najlepsze rozwiązanie. Jakieś pomysły?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wróćmy na chwilę do modelu gooza: jak wyglądałyby awanse w sytuacji kiedy pojawi się liga 3C, 3D itd.? Tego mi w tym momencie brakuje by uznać ten system za najlepsze rozwiązanie. Jakieś pomysły?

 

sytuację z trzema drużynami (A, B, C) w 3 lidze masz rozpisaną na 2 stronie wątku i w pliku z rozpiską.

3D to już chyba niewykonalne - tegoroczny napływ związany jest na pewno z MP - do tej pory ledwo zbieraliśmy ludzi na 3 ligi - teraz mamy narybek na 5. ciągle mieliśmy też do czynienia ze zjawiskiem wykruszania się ludzi - zakładam, że nastąpią efekty skali i teraz nawet większe wykruszenia będą a pokryją je ewentualne nowe zgłoszenia za rok. model za rok przewiduje zresztą 2 ligi drugie i dwie trzecie - jeśli ludzie znowu dopiszą założymy ligę 3C też za rok albo ligę 4 z odnogami :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

dokladnie, w tej chwili (nie znajac ilosci chetnych graczy w przyszlym sezonie) trudno decydowac czy zachowac taki sam model do jakiego sie pomalu przychylamy w tym roku (1+2+3A,3B,3C) czy isc w zwiekszanie lig drugich (1+2A,2B+3A,3B). Mysle, ze w tej chwili powinnismy sie przychylic do tej drugiej opcji, ale jasno zaznaczyc, ze ostateczny ksztalt rozgrywek zostanie ustalony przed sezonem jak bedziemy miec ustalona ilosc uzytkownikow - tak zeby nikt nie mial pretensji, ze wyladowal w nie tej lidze w ktorej sie spodziewal.

 

Dodatkowy bonus takiej sytuacji? Walka do konca nawet o nizsze miejsca w kazdej lidze, bo nie bedzie z gory wiadomo, ktore miejsce da awans w kolejnym sezonie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zachowanie wielopoziomowości leży mi na sercu ale schodzenie aż do 4. poziomu wciąż wywołuje u mnie wątpliwości. Pafsen nie będzie zadowolony z tego co napiszę, ale po przespaniu się z tym co tutaj piszecie faktycznie od zawsze było tak, że w najniższej klasie rozgrywkowej świeżaki mieszały się z dotychczasowymi userami. Czy będzie to w jednej lidze czy w trzech równoległych - nie ma większego znaczenia (poza ewentualną dystrybucją "starych" drużyn po poszczególnych ligach na 3. poziomie).

 

Wróćmy na chwilę do modelu gooza: jak wyglądałyby awanse w sytuacji kiedy pojawi się liga 3C, 3D itd.? Tego mi w tym momencie brakuje by uznać ten system za najlepsze rozwiązanie. Jakieś pomysły?

 

Jak widac sen pomaga wszystkim bo ja po przemysleniu stwierdzilem ze z mojego punktu widzenia to w sumie tez zadna roznica :) Tak czy siak bede walczyl o awans do drugieja czy to bedzie z 3A, B czy C to zadna roznica...

 

Nie rozumiem natomiast Waszej awersji do wielopoziomowosci. Wg mnie nie ma akurat nic zlego w tym ze bylaby liga 4-ta, 5-ta itp. A to ze ktos sezon czy dwa dluzej walczylby o awans do Ekstraklasy to zaden argument akurat. W kazdym sporcie, organizacji, lidze jest tak ze nowy klub/gracz/GM zaczyna od dolu i udowanidajac swoja warotsc pnie sie wyzej hierarchii. Dlaczego mielibysmy zatrzymac sie akurat na poziomie 3-cim? Dla mnie to co wypracowalismy dziala i kombinacja z nowa formula to sztuka dla sztuki troche

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sytuację z trzema drużynami (A, B, C) w 3 lidze masz rozpisaną na 2 stronie wątku i w pliku z rozpiską.

Mi chodzi o kolejny sezon. Tam masz już dwie drugie i dwie trzecie ligi. To jest mój punkt wyjścia. Chcąc pozostać przy koncepcji unikania 4. poziomu ciężko to sobie wyobrazić. Rozwój ligi trzeba zakładać. Inna sprawa, że te rozważania możemy przesunąć w czasie i wrócić do nich kiedy znowu będzie taka konieczność.

 

pitrekk: dla jasności, pod uwagę biorę scenariusz rozrysowany przez gooza w załączonym pdfie. Czyli nie idziemy od razu w model 1, 2A, 2B, 3A, 3B tylko poprzedzamy go rozwiązaniem przejściowym. Tutaj bonusa nie ma - wiemy jak będzie wyglądała ewolucja ligi i kryteria awansów/spadów będą czytelne.

 

Paf: myślę, że jednak pewna granica istnieje. Nie może być tak, że będziemy w nieskończoność powiększać liczbę poziomów. Wprowadzenie racjonalnych zasad ograniczenia wertykalnego ligi przy jednoczesnym zwiększeniu liczby uczestników ma same zalety: dopuszczamy talent do rywalizacji szybciej niż wynikałoby to z toku obecnie praktykowanej ligi, rozgrywki zyskują na atrakcyjności ze względu na większą rotację teamów, więcej się dzieje. Sam jestem na stanowisku, że hierarchia powinna istnieć ale fantasy jest tutaj dość specyficzna i to co widać w prawdziwym sporcie niekoniecznie jest oczywiste u nas. Stąd propozycja kontroli przyrostu poziomów ligi. Zresztą spójrz na to od drugiej strony - w piłce nożnej także taki podział istnieje tyle, że jest wprowadzony na niższym poziomie (ligi okręgowe). Różnica skali i uwzględnienie charakteru dyscypliny (plus uwarunkowań logistycznych, ale te zaniedbujemy rzecz jasna :) ).

 

Ogólnie cieszę się, że wszyscy idziemy w podobnym kierunku :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

cieglo, piszac 'przyszly sezon' mialem na mysli oczywiscie 14/15. w tym sezonie (13/14) jasna sprawa ze nie bedziemy tworzyc dwoch drugich lig 2a i 2b.

 

Natomiast chodzilo mi o to, ze teraz nie sposob (moim zdaniem) zdecydowac czy w sezonie 14/15 pojdziemy w model 1,2a,2b,3a,3b... czy w model 1,2,3a,3b,3c...

 

Zakladac rozwoj ligi nalezy, ale tak jak napisal gooz, byc moze w tym roku mamy wzrost zainteresowania spowodowany MP i nie wiadmo jak to bedzie za rok. Co jesli juz teraz jednoznacznie zdecydujemy ze w 14/15 idziemy w opcje nr 1 z dwoma drugimi ligami a potem sie okaze ze mamy tylko ok 50 userow chetnych? Zrobisz 2A,2B i tylko jedna trzecia lige?

 

Ustalone wczesniej kryteria awansow, spadkow sa fajne bo mozna od razu po zakonczeniu sezonu sie cieszyc z awansu, ale sprawdzaja sie w momencie w miare stalej ilosci uczestnikow. Przy niepewnej liczbie moim zdaniem najlepiej postawic sprawe jasno jeszcze przed rozpoczeciem tego sezonu: "niech kazdy walczy do konca nawet w drabince pocieszenia bo dopiero przed rozpoczeciem przyszlego sezonu bedziemy wiedziec jaki ksztalt ostatecznie bedzie miec liga i kto awnasuje wyzej a kto spadnie". Jesli takie zalozenie zostaloby postawione jeszcze przed rozpoczeciem rozgrywek to uwazam to za fair, bo kazdy wie na czym stoi i zasady te sa takie same dla wszystkich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wg mnie nie ma akurat nic zlego w tym ze bylaby liga 4-ta, 5-ta itp. A to ze ktos sezon czy dwa dluzej walczylby o awans do Ekstraklasy to zaden argument akurat. W kazdym sporcie, organizacji, lidze jest tak ze nowy klub/gracz/GM zaczyna od dolu i udowanidajac swoja warotsc pnie sie wyzej hierarchii.

 

Tutaj zgoda, ale tylko w wypadku gdy niższe klasy rozgrywkowe mają jakąś swoją historię, a rywalizacja w nich toczy się przynajmniej kilka sezonów i jest to twór dość stabilny. Wtedy oczywistym jest, że debiutant zaczyna od najniższego szczebla rozgrywek. Naturalnym byłoby zastąpienie czterech wolnych miejsc w trzeciej lidze graczami z czwartej, której jednak nie było do tej pory. Mamy 28 nowych gm'ów i wrzucanie ich na chybił trafił do ligi czwartej i piątej byłoby dużym błędem, choćby ze względu na fakt, że w piątej lidze mogliby znaleźć się gracze dużo lepsi niż w czwartej, co jest zupełnie nielogiczne i wywróciłoby do góry nogami cały system, ponieważ liga teoretycznie słabsza byłaby mocniejsza od tej uważanej za lepszą. Dlatego według mnie ten sezon należy poświęcić na hierarchizację najniższych klas i dopiero wtedy na podstawie rezultatów w równoległych ligach trzecich pomyśleć o utworzeniu lig czwartej i piątej albo po prostu poprzestać na max trzy poziomowym systemie. Takie rozwiązanie tez nie jest idealne, ale na pewno ma więcej zalet niż zsyłanie kogoś od razu na banicje do ligi piątej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×