Skocz do zawartości
wakaty w keeperze FP Czytaj dalej... ×
Zaloguj się, aby obserwować  
cieglo

Sznurowadlo.pl - zmiana platformy - kto chętny?

Polecane posty

Platforma forum się starzeje i w zestawieniu z wymaganiami naszej społeczności pozostawia wiele do życzenia. Wpadłem na pomysł by spróbować migracji do nowocześniejszego, bardziej profesonalnego narzędzia forum dyskusyjnego – platformy IPS. Jest nie tylko bezpieczniejsza i wygodniejsza w administracji niż znany nam phpbb – zapewnia jednocześnie zestaw dopracowanych dodatków, które mogą wnieść nową jakość dla użytkowników. Myślę tutaj o potrzebach katalogowania osiągnięć, prowadzenia wszelkiej maści rankingów a jednocześnie lepszej ich ekspozycji w ramach forum. Przesiadkę na IPS zaliczył ostatnio znany wielu naszym userom serwis e-nba.

 

Problem jest jeden: migracja kosztuje. Należy opłacić licencję nowego rozwiązania – koszt około $175 jednorazowo. O ile potrafię sobie wyobrazić chudsze niż zazwyczaj wakacje i w ten sposób sfinansować zakup, o tyle nie mam wielkiej ochoty i motywacji by to robić :) Wpadłem na genialny pomysł praktykowany na innych portalach/forach skupiających daną społeczność – zaangażujmy się wszyscy i zorganizujmy zrzutkę! :) Wiem, że dodatkowe wydatki nie interesują nikogo ale przy rozmiarze naszej społeczności i nawet symbolicznych jednostkowych kwotach – możemy zebrać właściwy kapitał bez większego wysiłku. Potrzebna tylko dobra wola. Oczywiście każdy wkład jestem gotowy w jakiś sposób uhonorować – funkcją na forum, odpowiednią adnotacją czy w inny sposób – do ustalenia.

 

Dodam, że na zakupie licencji koszty się nie kończą. Pewne dodatki są darmowe, inne – z reguły lepszej jakości i oferujących doskonalszą funkcjonalność – płatne. Są to jednak już mniejsze kwoty (jednorazowo np. 3 do 30 dolarów) i te nie zaprzątają mi specjalnie głowy. Niemniej – jeśli uzbierane fundusze wystarczą na dodatki – nie wypada nie spożytkować ich na ten cel. Tutaj sponsorzy na pewno uzyskają duży wpływ na sposób wzbogacania forum w funkcje (jest ich bardzo wiele, wszystkie dostępne w specjalnym IPS Marketplace) a zatem i kształt serwisu.

 

Wszelkie pytania czy ewentualnie deklaracje udziału w inicjatywie wrzucajcie tutaj albo w pw do mnie.

 

Informacje związane z samą platformą, zestawem funkcji bazowych oraz dodatków znajdziecie na stronach producenta oprogramowania (http://www.invisionpower.com/features/).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie uważam, żeby nasze forum było przestarzałe, oprawa graficzna i brak reklam bardziej mi odpowiada niż na e-nba, ale oczywiście jeżeli będą wymierne korzyści, to możemy zrobić przesiadkę i zrzutkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Oprawa graficzna może być dostosowana, to nie jest wielki problem chociaż po migracji na pewno nie można liczyć na odwzorowanie co do joty. Można zastosować logo, dostosować kolorystykę, może tło - możliwości skryptu pod tym względem nie znam (jeszcze). Są też gotowe szablony (darmowe i płatne) oraz rozwiązania dedykowane (ale tutaj trzeba zapłacić jeszcze więcej, nie znam nawet kwoty).

 

Reklamy - zawsze byłem przeciwny, kłóci się to z misją forum. Istotna zgrana paka i klimat - od tego nigdy nie chciałbym odejść. Inna sprawa, że sama forma reklam, które przeplatają się z postami jest żenująca.

 

Patrzę bardziej w kwestiach technicznych - darmowy support, szczelność pod względem spamu (teraz walczę z tym chałupniczo i wymaga to sporej gimastyki) ale i dostępność modyfikacji i ich jakość, dopracowanie. Myślę o rozwiązaniach typu listy rankingowe, obwieszczenia na stronie głównej forum czy inne tego typu wpływające na eksponowanie osiągnięć userów.

 

Ciąglę przeglądam - w ramach dostępnego czasu - co nowy skrypt może zaoferować. Jeśli stwierdzę, że istotnej wartości dodanej na pewno nie ma (poza niewątpliwą w warstwie technicznej) - odwołamy akcję i tyle :) Nie chcę nic robić na siłę i zamiatać czegoś co funkcjonuje dobrze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zrozummy się dobrze: ja nie chcę robić tutaj drugiego e-nba :) Skąd taki pomysł?

 

Poza tym wiem, że w takim kształcie sznurowadlo może działać do końca świata ale pewne zmiany będą konieczne. Piszę to wiedząc, że przy manewrze migracji do nowego skryptu forum czeka mnie masakryczna robota z przeniesieniem danych, poustawianiem forum jak należy, nauczeniem się nowych mechanizmów. Myślę, że w dłuższej perspektywie to konieczne.

 

Od nowego skryptu wymagam - poza tymi technicznymi sprawami, które niejako wymuszają migrację - nieco więcej niż od phpbb jako, że IPS to płatna opcja. Fajnie, że się zgłaszacie, każda pomoc się przyda ale czasu na decyzję czy to w ogóle robić jest sporo - tradycyjnie lato to okres ogórkowy, najlepszy na wszelkie migracje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×