Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
goozman

Liga Roto Keeper - zasady rozgrywek

Polecane posty

WSTĘP:

Zasady ligi oparte są w głównej mierze na regulaminie keepera stworzonym przez Radka Telemana "flyguya" ze Stark's Team), który od 2010 r. działa na ESPN (i grają tam m.in. Gerard, MJ, KNT). Pewne zmiany podyktowane zostały chęcią uatrakcyjnienia rozgrywki na podstawie doświadczeń z tamtej ligi. Mam nadzieję, że autor nie będzie miał za złe wykorzystania części zapisów ligi ESPN.

Plusem tego rozwiązania jest przede wszystkim fakt, że nie trzeba wyliczać wartości zawodników po sezonie na podstawie żadnych dodatkowych ranków - wszystko opiera się na wylicytowanych kwotach, umiejętnym managerowaniu składem i excelu Komisha (który przysyła mailowo cotygodniowe updaty rostera). Minusem pewnie dla niektórych będzie brak oddzielnego draftu rookies i handlu pickami - ale u nas każdego można będzie wylicytować w otwartej aukcji i uwierzcie emocji nie zabraknie :)

 

Postaram się opisać wszystko w miarę szczegółowo i z przykładami - w razie pytań i wątpliwości służę wyjaśnieniami

 

 

1) PARAMETRY LIGI:

 

Platforma: yahoo

Scoring Type: Rotisserie (82 mecze na każdej pozycji)

Max liczba drużyn: 16

Draft (i redrafty): Live Auction Draft (aukcja)

Skład: każdy wybiera po 13 zawodników. W tym gra 10, pozostała 3 to rezerwa. Zapełnienie wszystkich slotów 13 zawodnikami na koniec sezonu jest obowiązkowe. W trakcie sezonu istnieje możliwość przesuwania poważniej kontuzjowanych graczy na IL spot

Roster Positions: PG, SG, G, SF, PF, F, C, Util, Util, Util, BN, BN, BN, IL spot

Players Stat Categories: Field Goal Percentage (FG%), Free Throw Percentage (FT%), 3-point Shots Made (3PTM), Points Scored (PTS), Total Rebounds (REB), Assists (AST), Steals (ST), Blocked Shots (BLK), Turnovers (TO)

Liczba keepers: max 6

Salary cap: 250$

Budżet na draft: 200$

Budżet na Waivers: 100$

 

 

2) OBOWIĄZUJĄCE BUDŻETY

 

Specyfiką tej ligi jest konieczność umiejętnego zarządzania swoją drużyną. Z związku z tym mamy:

A) konkretny budżet do wykorzystania na draft w formie aukcji 200$ na drużynę

B) nieprzekraczalny budżet w ciągu sezonu (salary cap) 250$ na drużynę. Różnica 50$ dotyczy sytuacji gdy ktoś w wyniku tradów i add/dropów w trakcie sezonu przekroczy budżet 200$, ale 250 przekroczyć nie może.

C) budżet Waivers na cały sezon - 100$ na drużynę (o nim więcej w punkcie 3)

 

Przykład: powiedzmy, że wydraftowałem swój skład 13 graczy za równe 200$. W wyniku podniecenia pierwszym tygodniem rozgrywek wyrzucam dwóch słabo grających przez 3 mecze zawodników (których wartość jest po 1$), a w to miejsce licytuję 2 graczy, którzy rozpoczęli sezon mocnym uderzeniem (każdego licytuję po 15$, żeby nikt inny mnie nie przebił). Powiedzmy, że trafiają do mnie i mój roster kosztuje już nie 200$, ale 228$ (200$ minus 2$ za wyrzuconych graczy plus 30$ za przybyłych graczy). Dodatkowo już w pierwszym tygodniu wykorzystałem 30$ ze 100$ na graczy z listy FA na cały sezon

 

2a) startowy budżet na draft (200$) może być mniejszy. Nie ma to wpływu na nieprzekraczalny budżet (salary cap) 250$ na cały roster w sezonie. Poza tym, od startowego draftowego 200$ odejmuje się wartości kontraktów graczy wybranych jako keepers (do 6). Jeśli np. mam 200$ na draft, ale 6ciu zatrzymanych przeze mnie graczy na keepers ma łączne kontakty na 150$, to na draft zostaje mi tylko 50$

 

2b) przekroczenie salary cap - Jeśli ktoś nieuważnie przekroczy swój 250$ salary cap, bo np. złoży ogromną ofertę za gracza z listy FA (powiedzmy, że moich 13 graczy łącznie obciąża mi budżet 240$ a ja następnie nieuważnie licytowałem J. Lina za 25$), to licytowany gracz nie trafia do mnie, a wydane przez mnie $ przepadają

 

3) WPROWADZNIE ZMIAN W SKŁADACH

 

3a) pobieranie graczy z listy wolnych agentów w cotygodniowej licytacji Waivers, czyli listy wszystkich zawodników pominiętych w drafcie/wyrzuconych z drużyn w trakcie sezonu

 

Budżet Waivers na CAŁY SEZON - wynosi 100$ (powiększone o kwotę niewykorzystaną w drafcie lub pomniejszony o kary, o których dalej)

 

Nie ma mozliwości pobierania graczy z dnia na dzień – za upatrzonych graczy można składać oferty w $ na wolnym rynku w ramach tajnej licytacji (kto da więcej wygrywa), której finał ustalony jest w niedzielę każdego tygodnia.

Nie ma możliwości składania ofert za 0$. Minimalna kwota to 1$. Maksymalna to 100$ . Trzeba pamiętać o zmieszczeniu się w salary cap - wylicytowana kwota staje się automatycznie ważną pensją danego gracza wliczaną do salary drużyny. Przy licytacji Waivers możliwe jest ustawienie prywatnej listy priorytetów zakupowych na kilku slotach. Dany gracz po licytacji Waivers pojawi się w składzie tej drużyny, która da najwięcej. Ponieważ licytacja jest tajna, nie widać ofert innych graczy.

W przypadku gdy GM złoży ofertę za gracza z listy Waivers przekraczając Salary Cap, bidowana kwota przepada a licytowany gracz trafia do kolejnego oferenta, który złożył najwyższą ofertę.

Tiebreak w przypadku równych ofert – wg wyższej pozycji na liście Waivers Priority w lidze

W przypadku wydania 100$ z budżetu waivers w trakcie długiego sezonu pobrania z Waivers przestają być w ogóle możliwe i zostaje się ze składem zgromadzonym do tej pory (bo nie można składać ofert za 0$.)

 

Startowy budżet na branie graczy z listy Waivers może być większy lub mniejszy niż te 100$.

- Jeśli ktoś w drafcie wykorzysta mniej niż 200$, to niewykorzystane $ zwiększają jego budżet na wolnych agentów /Waivers

Np. na draft wykorzystałem 174$, zostaje mi 26$, na branie wolnych agentów w sezonie mam więc 126$.

- Jeśli ktoś spóźni się ze zgłoszeniem keepers (do końca września każdego roku) to za każdy dzień spóźnienia ma 2$ mniej na kolejny draft. Niepodanie keeperów do dn. 10 października lub na 7 dni przed planowanym draftem skutkuje oddaniem drużyny managerowi z listy rezerwowej. Powyżej wspomniana kara finansowa jest amnestionowana

- Drużyna, która zdobyła mistrzostwo dostaje 5$ więcej na wybór wolnych agentów/Waivers w kolejnym sezonie. Drużyna, która zajęła ostatnie miejsce w lidze dostaje 5$ mniej na wybór wolnych agentów/Waivers w kolejnym sezonie.

 

3b) Trade'y – graczy pozyskiwać można też w drodze wymiany z innymi drużynami po ogłoszeniu go w temacie ligi na forum sznurowadlo.pl i potwierdzeniu przez drugą stronę. Wymieniać można wszystkich zawodników (zarówno keeperów, jak i standardowe kontrakty a dla dopięcia kwestii finansowych jest możliwe dołączenie do wymiany graczy o statusie NK) również w trakcie offseason - do granicznej daty ogłoszenia keepers na kolejny sezon tj. 30.09 każdego roku.

W trakcie sezonu regularnego pozostali gracze mają prawo wetowania trade’u, który uznają za nierówny z poziomu strony ligi na yahoo w ciągu dwóch dni od jego ogłoszenia. Jeśli co najmniej pięciu GMów zawetuje trade to nie dochodzi on do skutku (przepis zgodny z ograniczeniami yahoo o 1/3 GMów z ligi).

W offseason trady będą podlegały analizie komisarza w przypadku pojawienia się przynajmniej 3 negatywnych opinii innych managerów w ciągu 2 dni po ogłoszeniu tradu na forum sznurowadła.


3c) w lidze obowiązuje jeden spot IL (Injured List) na który mogą trafić poważniej kontuzjowani gracze (ze statusem "Injured" (INJ) lub "Out For Season" (OFS) na yahoo). w miejsce kontuzjowanego gracza w cotygodniowej licytacji można pobrać zmiennika z Waivers z zachowaniem zasad salary

 

4) ZASADY KEEPER

 

Jest to liga keeper - corocznie można zatrzymać do 6 graczy na kolejny sezon, jednak nie za darmo (będzie to miało pewne skutki w przyszłości). Swój wybór ogłaszamy do końca września każdego roku w odpowiednim wątku na sznurowadlo.pl

Po pierwszym sezonie można zatrzymać do 6 zawodników za taką kwotę za jaką byli wybrani w drafcie lub wylicytowani w trakcie sezonu z listy Waivers (keeper jednoroczny - przedłużenie umowy na 2-gi rok za tą samą kwotę $). Już po pierwszym sezonie danego gracza można mu zaproponować długoterminową umową (keeper wieloletni).

Mamy więc dwie opcje:

a) można go zatrzymać na 2i i ostatni już wtedy rok u siebie w drużynie za kwotę za jaką był wybrany w drafcie lub wylicytowany w trakcie sezonu z listy Waivers; po tym sezonie trafia na listę FA i będzie dostępny dla wszystkich w kolejnym drafcie.

b) można podjąć decyzję, że chce się go zatrzymać na więcej sezonów niż jeden. Zawodnika można wtedy podpisać na okres od 3 do 5 lat. Podjęta decyzja jest wiążąca na kolejne sezony. Płace liczymy wg podanych niżej zasad zaokrąglając uzyskane kwoty w górę do pełnego dolara

Zasady liczenia płac keepers wieloletnich:

- w drugim roku - do kwoty wyjściowej (zakupu gracza) dopłacamy 6$ i to stanowi płacę zawodnika

- w trzecim i/lub czwartym roku - (kwota wyjściowa + 6$) x współczynnik liczony od każdego kolejnego roku wynoszący:

- 1,35 - dla kontraktów pierwotnych z przedziału 1-9$ (czyli wzrost płacy w roku 3 i/lub 4 o 35%)

- 1,3 - dla kontraktów pierwotnych z przedziału 10-19$ (czyli wzrost płacy w roku 3 i/lub 4 o 30%)

- 1,25 - dla kontraktów pierwotnych z przedziału 20-29$ (czyli wzrost płacy w roku 3 i/lub 4 o 25%)

- 1,2 - dla kontraktów pierwotnych z przedziału 30-49$ (czyli wzrost płacy w roku 3 i/lub 4 o 20%)

- 1,15 - dla kontraktów pierwotnych z przedziału 50-60$ (czyli wzrost płacy w roku 3 i/lub 4 o 15%)

- 1,1 - dla kontraktów pierwotnych powyżej 61$ (czyli wzrost płacy w roku 3 i/lub 4 o 10%)

- w piątym roku - płaca z 4 roku wyliczona jak wyżej x współczynnik wynoszący:

- 1,35 - dla kontraktów pierwotnych z przedziału 1-9$ (czyli dalszy wzrost płacy o 35%)

- 1,1 - dla kontraktów pierwotnych z przedziału 10-30$ (czyli wzrost płacy o 10%)

- 1 - dla kontraktów pierwotnych z przedziału od 31$ w górę (czyli płaca gracza w 5 roku równałyby się tej z 4 roku)

 

Przykład. Wylicytowałem w drafcie Dragica za 10$. Fajnie grał w pierwszym roku, chcę go zatrzymać na dłużej - postanawiam, że :

1) podpiszę go jeszcze na jeden rok i wtedy kosztuje mnie on ciągle te 10$, lecz po 2im roku ode mnie odchodzi (keeper jednoroczny)

LUB

2) zawieram z nim umowę długoterminową (maksymalnie na kolejne 4 lata) na maxa - 5 lat. Odejdzie ode mnie po tym okresie.

Płace wyliczamy następująco:

- w 2gim roku kontrakt kosztuje mnie 16$ (10$ wyjściowe + 6$).

- w 3 i 4 roku, jako że wyjściowy kontrakt wynosił 10$ kontrakt Dragica łapałby się w widełki:

- 1,3 - dla kontraktów pierwotnych z przedziału 10-19$ (czyli wzrost płacy w roku 3 i/lub 4 o 30%)

czyli liczymy:

w 3 roku: 16$ (z drugiego roku) x mnożnik 1,3 = 20,8$, zaokrąglamy w górę do pełnej liczby i mamy kwotę 21$

w 4 roku: 21$ (z trzeciego roku) x mnożnik 1,3 = 27,3$, zaokrąglamy w górę do pełnej liczby i mamy kwotę 28$

w 5 roku warunki i mnożnik się zmieniają jako że kontakt podchodzi pod widełki:

- 1,1 - dla kontraktów pierwotnych z przedziału 10-30$ (czyli wzrost płacy o 10%)

i liczymy:

w 5 roku: 28$ (z czwartego roku) x mnożnik 1,1 = 30,8$, zaokrąglamy w górę do pełnej liczby i mamy kwotę 31$

Łączna kwota pensji 6 pozostawianych keeperów nie może przekroczyć 193$.

Skąd ta kwota? Na koniec sezonu trzeba mieć obowiązkowo 13 slotów zajętych czyli przynajmniej 7 slotów po teoretycznie 1$ należy zagospodarować na kolejny sezon - 200$ (na kolejny draft) minus 7$ na te obowiązkowe sloty daje 193$.

 

Zasady szczegółowe keeper

 

4a) Gracze, którzy zostali wybrani jako keepers, a potem wyrzuceni na listę wolnych agentów/Waivers, obciążają budżet właściciela za sumę swojego kontraktu aż do momentu przejęcia kontraktu przez inną drużynę (poprzedni właściciel nie może licytować takiego kontraktu)

Np. wziąłem Wade’a na 4 lata, trwa jego 3ci sezon, jego kontrakt to 30$. Następnie wywalam Wade’a w trakcie tego trzeciego sezonu bo gra bardzo słabo. Ciągle obciąża mi budżet o te 30$ (przypominam, że maksymalny budżet w sezonie na cały roster to 250$). Dopiero jak inny team weźmie Wade’a z free, to wtedy mi to obciążenie z mojego budżetu schodzi w wysokości zależnej od kwoty jaką inny manager wydał w licytacji (opcja set-off opisana poniżej w pkt. 4g)

4b) Powyższa zasada nie dotyczy graczy wybranych w drafcie, którzy nie mieli wiążącego kontraktu z poprzedniego sezonu. Gracze wybrani w drafcie, a potem wywaleni dostają nową cenę – tyle, ile za nich zapłaci się w licytacji z listy FA/Waivers.

4c) Po sezonie, w którym kontrakt keepera wygasa, dany zawodnik trafia na listę FA i jest dostępny w licytacji dla wszystkich managerów w lidze (w tym poprzedniego właściciela).

4d) O każdorazowym pojawieniu się zawodnika posiadającego status keeper na free stocku – komisarz będzie informować w cotygodniowych mailach.

4e) Sytuacja, gdy ktoś w swojej wybranej 6tce keeperów nie wybierze gracza, którego ma pod kontraktem.

Mam np. Ch. Paula za 60$ na rok 3ci i 4ty. Przypuśćmy, że po trzecim roku kontraktu, nie wybiorę go do swojej szóstki keepers na kolejny rok. Albo wyrzucę go pod koniec trzeciego sezonu i nikt go nie weźmie (musi przejąć jego kontakt lub jego część) Jest to możliwe. Wówczas jego kontrakt ciągle obciąża moje salary cap oraz budżet na przyszły draft. Czyli mimo, że Paul będzie na liście FA, jego 60$ dodaje się ciągle do mojego salary cap (nie mogę przekroczyć 250$) aż do momentu gdy inny manager przejmie prawa do kontraktu danego gracza na zasadzie set-off opisanej w pkt 4g

 

4f) w sytuacji, gdy się ma 6 keeperów na kontraktach długoterminowych i w ramach trade'u pozyska się kolejnego zawodnika z ważnym kontraktem długoterminowym to jego kontrakt obciążać będzie nasze salary przez kolejne lata jak w 4e i przed kolejnym sezonem jednego z tej szóstki musimy się pozbyć; wskazany zawodnik przed kolejnym sezonem trafi na FA a jego kontrakt będzie mogła przejąć jakaś inna drużyna (lub będzie nadal wliczany do naszego salary)

 

4g) Możliwe mechanizmy postępowania z kontraktami długoterminowymi

 

- Amnestia niewygodnego kontraktu długoterminowego - każdy GM będzie mógł użyć tej opcji raz na 5 lat gry tzn. jeśli użyje np w sezonie 2017/18 to kolejny raz będzie mógł w 2022/23. Amnestionować będzie można tylko w offseason przed startem nowego sezonu - tak jak jest to np. w NBA, żeby pensja amnestionowanego gracza nie obciążała naszego salary przed kolejnym draftem a on sam mógł trafić do puli FA (z warunkiem, że amnestiujący team nie może wybrać w kolejnym drafcie takiego gracza)

Przykład: w sezonie 2015/16 Rose z kontraktem długoterminowym łamie się całkowicie - masz prawo go amnestionować w offseason przed sezonem 2016/17, całość jego kontraktu schodzi z Twojego salary jednorazowo, nie zmniejszając kwoty $ na kolejny draft. Rose staje się wolnym agentem - nie możesz go kupić w kolejnym drafcie. Kolejnej amnestii możesz użyć dopiero po sezonie 2020/21

 

- Set-off to mechanizm urealniania kosztów wywalanych keeperów wieloletnich umożliwiający przejęcie z listy Waivers lub w trakcie draftu kontraktu keepera wyrzuconego na FA przez wcześniejszego właściciela. Zarobki wyrzuconego keepera w pełnym wymiarze obciążają salary dotychczasowego właściciela nawet po wyrzuceniu go ze składu, póki ktoś inny się po niego nie zgłosi. GM, który wyrzucił danego keepera nie może licytować takiego zawodnika. Set-off obowiązuje natychmiast po przejęciu zawodnika z listy Waivers/FA przez innego GMa do końca trwania jego dotychczasowego kontraktu długoterminowego tzn. po ewentualnym przejęciu z Waivers/FA pensja będzie dzielona pomiędzy starego i nowego posiadacza wg stosunku cen wynikającego z licytacji Waivers/draftu od momentu tej licytacji/draftu do końca danego sezonu a następnie przechodzi w całości na nowego właściciela do końca ważności starego kontraktu. Jeśli ktoś zapłaci za takiego zawodnika więcej niż kwota dotychczasowego kontraktu to przejmuje kontrakt długoterminowy tylko w dotychczasowej jego wysokości a nadwyżkę $ bezpowrotnie straci (jednorazowo)

Przykład: jeśli wywaliłbyś P. George'a z pensją 40$ za ten i następny sezon zaś w licytacji Waiverowej ktoś dałby za niego np. 15$ to nowy właściciel miałby takiego George'a za 15$ (do końca sezonu) podczas gdy dotychczasowy właściciel doliczałby różnicę 25$ do swojego salary do końca sezonu. w kolejnym sezonie zobowiązanie wynikające z oryginalnego kontraktu przechodzi na nowego właściciela (nawet jesli zrzuci go na FA przejmuje całość praw do kontraktu). Oczywiście gdyby nikt się nim nie zainteresował abyś go nie amnestionował to całe 40$ nadal wliczałoby się do Twojego salary cap

 

- Stretch provision - możliwość spłacenia w offseason niewygodnego kontraktu keeper w ciągu 2 do 4 lat. cała kwota spłacanego kontraktu wliczałaby się w tych latach do salary cap drużyny rezygnującej z gracza  i zmniejszałaby kwotę dostępną na kolejne drafty bez względu na fakt czy kolejna drużyna przejęłaby go z listy FA/Waivers (nie można użyć set-off). kolejnego stretch provision będzie można użyć dopiero po całkowitym zejściu z salary wcześniej spłacanego na tych zasadach kontraktu.

Przykład: rezygnujesz z Okafora z pensją 28$ za ostatni sezon keeper i chcesz go spłacić używając stretch provision. kwotę 28$ możesz rozłożyć na 2 do 4 lat (zaokrąglając w górę, jeśli wychodziłyby liczby po przecinku) - przez ten czas będzie ona wliczała się do Twojego salary cap i zmniejszała kwotę na kolejne drafty. W przypadku użycia stretch provision nie jest możliwe przejęcie kontraktu przez innego managera i spłacanie jego części na zasadzie set-off

 

4h) Trade deadline dla add/dropów

Po trade deadline można robić add/dropy, ale graczy wziętych po tym terminie nie będzie można brać na keepers - mają oni status NK (Non Keeper). Na keepers można zatrzymać tylko tych graczy, których miało się w swoim 13 osobowym składzie CO NAJMNIEJ przez 4 ostatnie tygodnie fantasy. Już przed ostatnim miesiącem gry, zespoły NBA wiedzą, czy grają o coś, czy promują młodych, więc jeśli ktoś chce zaryzykować, to musi młodego wziąć 4 tygodnie przed końcem rozgrywek. Jeśli się nie sprawdzi - zawsze go można wywalić. Tak samo z kontuzjowanymi. Chcesz by Ci kontuzjowany zawalał ławkę przez ostatni miesiąc - nie ma problemu, twój wybór. Ryzyko to minus 5$ na FA/Waivers za ostatnie miejsce w lidze.

 

5. Nie wszystkie opcje da się ustawić na stronie yahoo, dlatego też podstawowym narzędziem komisarza ligi jest Excel – komisarz czuwa nad prawidłowością rozgrywek i przesyła cotygodniowe podsumowania ruchów kadrowych na maile uczestników w ciągu 48h od cotygodniowej licytacji Waivers. W cotygodniowo przesyłanym do uczestników ligi pliku xls jest podsumowanie zarobków i ich warunków wszystkich zawodników wszystkich drużyn - ułatwia to decyzje w sprawie tego na co każda drużyna może sobie pozwolić w ramach licytacji lub przy tradzie i ma znaczenie porządkowo-kontrolne (szczególnie żeby nie było przekroczeń salary cap) i pomocne dla uczestników mniej lubiących babranie się w cyferkach. każdy zna wartości wylicytowane przez siebie i może kształtować swoją politykę finansową jak mu się rzewnie podoba - ale niestety przez ograniczenia yahoo dodatkowy xls jest narzędziem niezbędnym

Edytowano przez goozman
uszczególnienie reguł Waiver w przypadku przekroczenia bidem salary

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.
Zaloguj się, aby obserwować  

×