Skocz do zawartości
slawekmroz

Draft Tool H2H - bank pomysłów

Polecane posty

Cześć,

Zbliżające się lato planujemy w fb-ninja.com przeznaczyć na zbudowanie nowego narzędzia, opartego na obecnie funkcjonującym już draft toolu, przeznaczonego jednak dla formatu H2H.

Podstawowa idea jest taka, by użytkownik na każdym etapie draftu wiedział, jaki jest prognozowany wynik w sezonie jego aktualnie wybranego składu, bazując na kalendarzu H2H, liście matchupów i oczywiście dotychczasowych składach wszystkich drużyn.

Chciałbym też, aby wynik podobnej symulacji dostępny był dla każdego gracza, którego potencjalnie moja drużyna może wybrać z następnym pickiem. Czyli mielibyśmy listę graczy dostępnych, w każdym wierszu, obok standardowych danych jak nazwisko, value, statystyki, także mielibyśmy dostępny prognozowany wynik drużyny z tym graczem w składzie oraz możliwość rozwinięcia wiersza i dostępu do szczegółowych wyników, z uwzględnieniem plaoffs.
Przykład - celując w Goberta, wiedzielibyśmy nie tylko, że poświęcamy osobiste dla zbiórek, bloków czy FG, ale też jak rzeczywiście taka decyzja wpłynie na wyniki w poszczególnych matchupach. Ba, można będzie też posortować graczy tak, by nazwiska potencjalnie dające najlepszy prognozowany wynik drużyny wskoczyły na top.

Co Wy na to?
Co Wy byście chętnie zobaczyli w takiej aplikacji?

A może macie wątpliwości?
Bo ja mam...
Poza standardowymi, jak nieprzewidywalność tego typu prognoz, kontuzji itd, zastanawia mnie na przykład, czy podczas typowego drftu macie czas na rzut oka na dane nieco bardziej złożone niż lista dostępnych graczy?
Na jakim etapie draftu takie analizy mają sens, bo zapewne nie w pierwszej rundzie, kiedy to analizowalibyśmy puste drużyny?
Na ile strategie typu streaming niwelują sens optymalnego budowania rdzenia drużyny pod konkretne kategorie?
I mimo, że te wątpliwości są i zawsze będą, wolę mieć dostęp do takich danych i prognoz, niż go nie mieć. Ot, warto po prostu słabe strony minimalizować funkcjonalnie, a atuty uwypuklać. 

Pytam tutaj, bo sam dopiero zdobywam doświadczenie w H2H. Mimo, że grałem wielokrotnie w tym formacie, nadal czuję zdecydowanie bardziej roto i potrzebuję poznać punkt widzenia insiderów... 
Pomożecie?:-)

Oczywiście, gotów jestem do dyskusji, w której w razie potrzeby rozwijał będę i doprecyzowywał moje pomysły.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli mowa wyłącznie o narzędziu wspomagającym draft, to rzeczywiście jest tak jak piszesz - czyli trudno analizować prawie puste składy pod kątem h2h. Zwłaszcza, że nie ma tu limitu slotów, więc istotni są wszyscy zawodnicy w rotacji plus zdecydowanie rośnie rola FAsów. 

Gdybym miał coś zasugerować odnośnie narzędzi wspomagających draft, to byłoby to narzędzie, które ustala ranking zawodników pod kątem zdefiniowanej przez menedżera taktyki np. decyduję się, że chcę walczyć w PTS, REB, AST, BLK, ST , a resztę odpuszczam i wtedy algorytm robi mi listę zawodników pod kątem zmaksymalizowania szans na wygranie tych kategorii, które mnie interesują. 

Natomiast analizy mają sens na początku, jeżeli porównujesz z jakimś średnim spodziewanym wynikiem w danej kategorii. Wtedy użytkownik na bieżąco mógłby mieć info, w których kategoriach stoi mocno w danej chwili, a w których słabiej. 

Warto też uwzględnić przy draftowaniu terminarz play-offs i potencjalne dodatkowe info o liczbie spotkań rozgrywanych przez drużynę danego zawodnika w play-offs. Taki dodatkowy mecz LeBrona potrafi czasem zrobić ogromną różnicę. 

No i jeśli by się dało uwzględnić nakładki w rotacjach to już w ogóle byłoby super ( tzn. teraz już to jest mniejszy problem po wydłużeniu sezonu, ale często było tak, że niektórzy gracze przez tydzień nie trafiali do składu, bo akurat jak grali to skład był pełen. Przy drafcie można by było to uwzględnić, + oczywiście jak masz już 2C w składzie, to w ilu procentach przypadków możesz wystawić trzeciego C i odpowiednio do tego dostosować statystyki) Czyli chodzi o to, że jak np. chcę walczyć w zbiórkach i blokach, to żeby mi algorytm nie pokazywał w każdej rundzie centra do wyboru.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
38 minutes ago, fluber said:

Jeżeli mowa wyłącznie o narzędziu wspomagającym draft, to rzeczywiście jest tak jak piszesz - czyli trudno analizować prawie puste składy pod kątem h2h. Zwłaszcza, że nie ma tu limitu slotów, więc istotni są wszyscy zawodnicy w rotacji plus zdecydowanie rośnie rola FAsów. 

Tak. Mam wrażenie, że na początku system podpowiadałby wszechstronnych graczy, najbardziej przydatnych w roto. Więc pewnie sens takich analiz byłby najwcześniej w drugiej połowie draftu.

 

39 minutes ago, fluber said:

Gdybym miał coś zasugerować odnośnie narzędzi wspomagających draft, to byłoby to narzędzie, które ustala ranking zawodników pod kątem zdefiniowanej przez menedżera taktyki np. decyduję się, że chcę walczyć w PTS, REB, AST, BLK, ST , a resztę odpuszczam i wtedy algorytm robi mi listę zawodników pod kątem zmaksymalizowania szans na wygranie tych kategorii, które mnie interesują.

A to nie jest tak, że już mamy coś takiego i to coś się nazywa player rankings?

Bo przecież tu też można wybrać tylko i wyłącznie interesujące Cię kategorie i na tej podstawie porównywać values.

48 minutes ago, fluber said:

Natomiast analizy mają sens na początku, jeżeli porównujesz z jakimś średnim spodziewanym wynikiem w danej kategorii. Wtedy użytkownik na bieżąco mógłby mieć info, w których kategoriach stoi mocno w danej chwili, a w których słabiej.

No właśnie, jak to jest w H2H? Da się przewidzieć jakiekolwiek średnie? Tak robiliśmy w roto, budując modele lig, ale wydawało mi się, że w H2H poprzez potężną dywersyfikację strategii trochę temat takich średnich się rozjeżdża. I że jednak bardziej przydatne są analizy nie tyle średnich w kategoriach, co rzeczywista ilość kategorii, w których masz potencjalnie dominację nad każdym z rywali.

51 minutes ago, fluber said:

Warto też uwzględnić przy draftowaniu terminarz play-offs i potencjalne dodatkowe info o liczbie spotkań rozgrywanych przez drużynę danego zawodnika w play-offs. Taki dodatkowy mecz LeBrona potrafi czasem zrobić ogromną różnicę. 

Oczywiście, playoffs zamierzałem uwzględnić w analizach projected standings. Z tego co piszesz rozumiem, że wartoby przy samym graczu też zaznaczyć/podkolorować tych korzystnych lub niekorzystnych pod względem ilości meczów w playoffs?

53 minutes ago, fluber said:

No i jeśli by się dało uwzględnić nakładki w rotacjach to już w ogóle byłoby super ( tzn. teraz już to jest mniejszy problem po wydłużeniu sezonu, ale często było tak, że niektórzy gracze przez tydzień nie trafiali do składu, bo akurat jak grali to skład był pełen. Przy drafcie można by było to uwzględnić, + oczywiście jak masz już 2C w składzie, to w ilu procentach przypadków możesz wystawić trzeciego C i odpowiednio do tego dostosować statystyki) Czyli chodzi o to, że jak np. chcę walczyć w zbiórkach i blokach, to żeby mi algorytm nie pokazywał w każdej rundzie centra do wyboru.

J/w. Miały być brane do analiz szczegółowych, ale rozumiem, że warto pokazać w wierszu z zawodnikiem... Tylko teraz - jak to zrobić? Dla jakich graczy? Bo przecież kluczowi gracze nie mają tego problemu, bo i tak sie ich wystawia. Problem dotyczy zapewne graczy, którzy wg spodziewanej wartości mieliby wypaść danego dnia na ławkę. A tej informacji też nie mamy przez większość czasu trwania draftu. No i jak taką informację pokazać, że dany gracz w tych konkretnych dniach będzie balastem?

Anyway - dzięki fluber za pierwszą falę pomysłów i opinii :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.06.2018 o 08:03, slawekmroz napisał:

Tak. Mam wrażenie, że na początku system podpowiadałby wszechstronnych graczy, najbardziej przydatnych w roto. Więc pewnie sens takich analiz byłby najwcześniej w drugiej połowie draftu.

Raczej tak, chociaż narzędzie oczywiście pewnie ustawisz i tak jako aktywne od startu.

Dnia 12.06.2018 o 08:03, slawekmroz napisał:

 

A to nie jest tak, że już mamy coś takiego i to coś się nazywa player rankings?

Bo przecież tu też można wybrać tylko i wyłącznie interesujące Cię kategorie i na tej podstawie porównywać values.

 

Tylko, czy player rankings działają w czasie rzeczywistym, to znaczy " na żywo" usuwają z listy graczy, którzy już zostali wybrani? Ponadto taktykę, często się ustala w biegu. Czy starczy czasu na ręczne przeładowanie ustawień i znalezienie odpowiednich graczy? No i fajnie by też było, gdybyście mogli w którymś momencie draftu zaproponować najlepszą taktykę, w oparciu o to jaki rozkład kategorii jest u rywali:)

Dodatkowo byłoby tez dobrze, gdyby to "player rankings" uwzględniało overkille w kategoriach tzn. nie proponowało np. kogoś ze świetnymi blokami, nawet jak chcesz wygrać bloki, jeżeli się okaże, że wybrałeś już tylu blokujących, że więcej nie potrzebujesz

 

Dnia 12.06.2018 o 08:03, slawekmroz napisał:

 

No właśnie, jak to jest w H2H? Da się przewidzieć jakiekolwiek średnie? Tak robiliśmy w roto, budując modele lig, ale wydawało mi się, że w H2H poprzez potężną dywersyfikację strategii trochę temat takich średnich się rozjeżdża. I że jednak bardziej przydatne są analizy nie tyle średnich w kategoriach, co rzeczywista ilość kategorii, w których masz potencjalnie dominację nad każdym z rywali.

 

Tutaj rozkład kategorii jest rzeczywiście istotny. Średnie powinny być zupełnie wystarczające do sezonu regularnego ( bo w sumie pokazują, ile punktów zdobędziesz w każdej kategorii w trakcie sezonu, a to się liczy w tabeli, a nie liczba wygranych i przegranych). Natomiast w play-offs rzeczywiście może być problem. W tej chwili nie wiem, jak do tego podejść.

 

Dnia 12.06.2018 o 08:03, slawekmroz napisał:

.

Oczywiście, playoffs zamierzałem uwzględnić w analizach projected standings. Z tego co piszesz rozumiem, że wartoby przy samym graczu też zaznaczyć/podkolorować tych korzystnych lub niekorzystnych pod względem ilości meczów w playoffs?

 

Dla mnie jest to często decydujące przy wyborze gracza, ile spotkań zagra w play-offs, bo to tylko 3 rundy, a różnica 2 meczów w takiej sytuacji potrafi być ogromna przy bardzo wyrównanych spotkaniach.

 

Dnia 12.06.2018 o 08:03, slawekmroz napisał:

 

J/w. Miały być brane do analiz szczegółowych, ale rozumiem, że warto pokazać w wierszu z zawodnikiem... Tylko teraz - jak to zrobić? Dla jakich graczy? Bo przecież kluczowi gracze nie mają tego problemu, bo i tak sie ich wystawia. Problem dotyczy zapewne graczy, którzy wg spodziewanej wartości mieliby wypaść danego dnia na ławkę. A tej informacji też nie mamy przez większość czasu trwania draftu. No i jak taką informację pokazać, że dany gracz w tych konkretnych dniach będzie balastem?
 

Można to zrobić następująco - założyć z góry, że wszyscy gracze wyżej będą wystawiani do składu i sprawdzić, w ilu procentach meczów można będzie wystawić wybieranego aktualnie zawodnika. Taki procentowy wskaźnik wiele powie o tym, na ile można tego zawodnika wykorzystać. Można też przez ten procentowy wskaźnik mnożyć statystyki na totals.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

a mi się kolejne toole pod h2h nie podobają - ułatwiajcie i odzierajcie sobie dalej roto z funu i róbcie z tego rozgrywkę dla geeków. h2h na szczęście o wiele trudniej pozbawić elementu nieprzewidywalności więc mam nadzieję, że projekt nie wypali :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
13 hours ago, fluber said:

Raczej tak, chociaż narzędzie oczywiście pewnie ustawisz i tak jako aktywne od startu.

Zawsze jest opcja na pokazywanie tego warunkowo, albo do wyboru przez użytkownika albo/i od jakiegoś konkretnego momentu. Ale można i oczywiście aktywować to na cały draft i po prostu ludziom zostawić wybór, od kiedy chcą się takimi prognozami sugerować.
 

13 hours ago, fluber said:

Tylko, czy player rankings działają w czasie rzeczywistym, to znaczy " na żywo" usuwają z listy graczy, którzy już zostali wybrani? Ponadto taktykę, często się ustala w biegu. Czy starczy czasu na ręczne przeładowanie ustawień i znalezienie odpowiednich graczy?

Ano racja. Ale tu nie ma problemu - już w roto mamy przecież punt categories do zaznaczenia, więc wystarczy tylko przenieść tę funkcjonalność.

13 hours ago, fluber said:

No i fajnie by też było, gdybyście mogli w którymś momencie draftu zaproponować najlepszą taktykę, w oparciu o to jaki rozkład kategorii jest u rywali:)

... czyli wracamy do prognoz...?

13 hours ago, fluber said:

Dodatkowo byłoby tez dobrze, gdyby to "player rankings" uwzględniało overkille w kategoriach tzn. nie proponowało np. kogoś ze świetnymi blokami, nawet jak chcesz wygrać bloki, jeżeli się okaże, że wybrałeś już tylu blokujących, że więcej nie potrzebujesz

... a tu z kolei wracamy do średnich/modelowych statystyk, których w H2H kompletnie nie czuję i nie wiem, jak zdefiniować.

13 hours ago, fluber said:

Dla mnie jest to często decydujące przy wyborze gracza, ile spotkań zagra w play-offs, bo to tylko 3 rundy, a różnica 2 meczów w takiej sytuacji potrafi być ogromna przy bardzo wyrównanych spotkaniach.

A dla mnie sama sucha informacja o grafiku drużyny wiosną też nie wyczerpuje tematu. Bo przecież czynników jest więcej - wiek gracza czy szanse drużyny na bycie contenderem lub wręcz przeciwnie - walkę o pick. Takie elementy powodują, że gracz może przesiedzieć Twoje playoffs nawet wówczas, gdy drużyna ma zapchany grafik. Ale oczywiście sam rozkład meczów to jest coś, co zdecydowanie warto pokazać.

13 hours ago, fluber said:

Można to zrobić następująco - założyć z góry, że wszyscy gracze wyżej będą wystawiani do składu i sprawdzić, w ilu procentach meczów można będzie wystawić wybieranego aktualnie zawodnika. Taki procentowy wskaźnik wiele powie o tym, na ile można tego zawodnika wykorzystać. Można też przez ten procentowy wskaźnik mnożyć statystyki na totals.

Czyli dodatkowy wskaźnik, dostępny tak jak mówiliśmy raczej pod koniec draftu. Coś czuję, że ta dyskusja przyniesie znacznie więcej pomysłów, niźli będę  w stanie udźwignąć tego lata, ale super, o to chodziło!...

56 minutes ago, goozman said:

a mi się kolejne toole pod h2h nie podobają - ułatwiajcie i odzierajcie sobie dalej roto z funu i róbcie z tego rozgrywkę dla geeków. h2h na szczęście o wiele trudniej pozbawić elementu nieprzewidywalności więc mam nadzieję, że projekt nie wypali :P

... a nie kurde o to. Gooz, Ty byłeś mi reklamowany jako człowiek, który może tu wnieść najwięcej... szkoda... Zresztą, projekt wypali, bo przecież to jest narzędzie, na które nasi użytkownicy najbardziej czekają. Pozostaje tylko zbudować je tak, by pomagało. Narzędzia powstają nie od dziś, również dla H2h i wiele osób znajdzie fun właśnie w korzystaniu z nich i wyciąganiu wniosków na tej podstawie. A Ty przecież możesz grać i bez żadnych narzędzi, każdy podejmuje takie decyzje we własnym zakresie.

Mimo to żałuję, ale trudno się mówi. Wątek już teraz owocuje ciekawymi pomysłami i wierzę, że jeszcze niejeden ciekawy dzięki Wam da się zaprezentować.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.06.2018 o 11:51, slawekmroz napisał:

A dla mnie sama sucha informacja o grafiku drużyny wiosną też nie wyczerpuje tematu. Bo przecież czynników jest więcej - wiek gracza czy szanse drużyny na bycie contenderem lub wręcz przeciwnie - walkę o pick. Takie elementy powodują, że gracz może przesiedzieć Twoje playoffs nawet wówczas, gdy drużyna ma zapchany grafik. Ale oczywiście sam rozkład meczów to jest coś, co zdecydowanie warto pokazać.

IMO powinniście podarować aż takie rzeźbienie, bo te czynniki są mocno zmienne i możecie sporo namieszać jeżeli nie traficie z prognozą o co będzie walczyć drużyna na koniec sezonu.

Za to też byłbym za pomysłem flubera, żeby jakoś ująć rozkład gier, czyli to czy słabszych graczy da się wystawić w te dni kiedy nie gra podstawowa 8-ka. I nie ograniczałbym się tylko do draft toola, ale umożliwił coś takiego na każdym etapie sezonu. W większości strategii h2h maksymalizacja gier w każdym matchupie jest pożądana i do tej pory każdy robił to sam. A wykorzystując sposób podany przez flubera można by łatwo podpowiedzieć, których zawodników z puli FA warto pobrać, żeby zmaksymalizować wyniki konkretnych kategorii w danym tygodniu.

Inna rzecz, którą chętnie widziałbym w narzędziu H2H (ale raczej w sezonowym, nie do draft toola) jest analizator stylu gry przeciwnika. Chętnie przed matchupem zobaczyłbym którymi graczami (i jak często) rotuje przeciwnik a których ma stałych, bo na tej podstawie ustala się które kategorie ma silne/słabe i które może poprawić. Są gracze, którzy prawie nie rotują i u takich łatwo przewidzieć końcowe wyniki w kategoriach. Ale jeżeli ktoś dużo rotuje siłę kategorii powinno się przewidywać tylko na podstawie stałego trzonu składu.

No i chętnie kibicowałbym, żebyś zrobił boota, który byłby w stanie grać za olewacza. Jeśli dodatkowo, wykorzystując dostępne w ninjy narzędzia, wygrałby ligę to byłaby dla Was najlepsza reklama ;-)

  • Dzięki! 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sezon sam z siebie to jeszcze inna para kaloszy, nad którą na pewno przyjdzie nam jeszcze dyskutować. Mamy już matchup analyzera, który pozwala decydować, których graczy wystawiamy i obserwować prognozowany wynik matchupu. Na pewno będzie też wybór najlepszych FA pod kątem matchupu. Siłą rzeczy wszystko to z uwględnieniem profilu statystycznego przeciwnika.

A z tym botem to mnie zaintrygowałeś. Muszę kiedyś taki eksperyment zrobić, przynajmniej w roto :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ok. To jest tak - wersja mocno alfa, w zasadzie świeżo po deweloperce, jeszcze na suchym layoucie trafiła do testów. Jeżeli ktoś z Was jest chętny pobawić się - wdzięczny będę za kontakt na priv, przekażę szczegóły i udostępnię triala. Za aktywne wsparcie i cenne uwagi - zrewanżujemy się membershipem na 18/19.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na wszelki wypadek informuję - Draft Tool H2H już został zbudowany i wszedł w pakiet narzędzi fb-ninja. Zachęcam do zapisania się na triala i przetestowania, z mockami albo offline. No i do zgłaszania uwag. Rewanżuję się subskrypcjami, o czym już się przekonał Fluber, który pomógł przy tym projekcie bardzo mocno. I któremu nigdy chyba nie skończę dziękować :-)

  • Podoba mi się 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.09.2018 o 19:42, slawekmroz napisał:

Na wszelki wypadek informuję - Draft Tool H2H już został zbudowany i wszedł w pakiet narzędzi fb-ninja. Zachęcam do zapisania się na triala i przetestowania, z mockami albo offline. No i do zgłaszania uwag. Rewanżuję się subskrypcjami, o czym już się przekonał Fluber, który pomógł przy tym projekcie bardzo mocno. I któremu nigdy chyba nie skończę dziękować ?

Zalogowałem się na serwisie, oglądam co się zmieniło i próbowałem synchronizacji lig. Czy to normalka, że trwa to tak długo? Mieli i mieli...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A dużo masz lig? Na pewno sporo jest ściągania zwłaszcza w przypadku lig h2h, bo tam idą wszystkie schematy matchupowe, czego nie ma w roto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co prawda to wątek w temacie H2H głównie miał być, ale nie chcę tworzyć nowych:

Uwaga, prezent noworoczny jest.
Do boxscores dorzuciłem dwa świeżutkie panele, dla bardziej zawziętych poszukiwaczy okazji dnia.

Na razie w wersji testowej:
http://test.fb-ninja.com/Boxscores/

 

Jak uważacie, przydadzą się? A może za dużo już tego i warto coś schować z opcją do rozwinięcia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×