Skocz do zawartości
wakaty w keeperze FP Czytaj dalej... ×
cieglo

[2015/2016] Ogólny wątek organizacyjny - roto budżetówka

Polecane posty

Idziemy w kierunku modelu, który wdrożył gooz w naszej lidze h2h. Nie wiem jak on się ma do tego co jest na enba ale ma strukturę drzewka i pozwala na skrócenie procesu awansów.

 

Po tym sezonie powstanie zatem pewnie pierwsza liga oraz dwie równoległe drugie. Pierwsze cztery drużyny z lig a, b i c zasilą ekstraklasę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Idziemy w kierunku modelu, który wdrożył gooz w naszej lidze h2h. Nie wiem jak on się ma do tego co jest na enba ale ma strukturę drzewka i pozwala na skrócenie procesu awansów.

Tak dla czystego sumienia... ten pomysl drzewka urodzil sie na e-nba, tam powstal po raz pierwszy i gooz go pozniej zaimplementowal tutaj, a nie bylo odwrotnie ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak dla czystego sumienia... ten pomysl drzewka urodzil sie na e-nba, tam powstal po raz pierwszy i gooz go pozniej zaimplementowal tutaj, a nie bylo odwrotnie ;-)

 

to i ja dla czystego sumienia - absolutnie nie sugerowałem się pomysłem drzewka z e-nba. nasze ligi h2h mają podejrzewam kilka lat więcej niż tamtejsza liga roto i od początku rozwijały się "drzewkowo" bo chyba innej sensownej opcji po prostu nie ma (pierwsza gra od 2006 r a podział na drugie nastąpił już w sezonie 2009/10). pod wpływem rozszerzającej się liczby chętnych na bazie naszych wewnętrznych dyskusji model został dopracowany (ja tylko wszystko zebrałem do tzw. kupy więc też się nie czuję jego absolutnym autorem). mamy całkiem inny rozkład awansów i spadków, inne sposoby rozpisywania drużyn (nie ma żadnych losowań co rok) także ten zarzut ściągania czegokolwiek jest dla mnie śmieszny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To nie mial byc zarzut bo mnie cieszy, ze koncepcja sie sprawdza w innych miejscach, ale warto bylo poruszyc temat skoro wyszla taka roznica w genezie...

 

to i ja dla czystego sumienia - absolutnie nie sugerowałem się pomysłem drzewka z e-nba. nasze ligi h2h mają podejrzewam kilka lat więcej niż tamtejsza liga roto i od początku rozwijały się "drzewkowo"

Moglbys podac link do pierwszego posta, w ktorym to widac na sznurowce?

Bo z zewnatrz to wyglada tak - na poczatku wrzesnia 2013 zaczelo sie glosowanie na e-nba [zapisales sie 17.09], a w pazdzierniku 2013 powstaly pierwsze rownolegle ligi h2h na sznurowce. Jesli to byl przypadek bez zadnego zwiazku to musisz przyznac, ze latwo dojsc do innego wniosku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z goozem pisaliśmy na ten temat wcześniej niż zaistniał na forum. On proponował koncepcję, ja opiniowałem. Kiedy to było? Kto by to pamiętał. Z drugiej strony nie ma to żadnego znaczenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Z goozem pisaliśmy na ten temat wcześniej niż zaistniał na forum. On proponował koncepcję, ja opiniowałem. Kiedy to było? Kto by to pamiętał.

Nikt, dlatego zapytalem o posta na forum co mozna wyszukac.

 

EDIT: znalazlem ta dyskusje! viewtopic.php?f=20&t=163&start=0

Poczatek jest 30 wrzesnia 2013 i wtedy sprawa byla dopiero do przemyslenia.

 

Z drugiej strony nie ma to żadnego znaczenia.

Byc moze dla Ciebie. Dla mnie autorstwo tego pomyslu jest wazne bo bylem z tego dumny i jesli goozman faktycznie to robil wczesniej bede musial zrewidowac swoj punkt widzenia.

 

EDIT: z w/w watku wg mnie wynika, ze byc moze powstalo to niezaleznie, ale na pewno pozniej i bralo udzial w tej dyskusji przynajmniej kilka osob juz zapisanych do drzewka e-nba.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Posiadanie koncepcji to jedno. Dyskusje na privie to drugie. Rzucenie zajawki na forum to trzecie. Trzy zupełnie inne momenty dziejowe ale i tak możecie mijać się o lata :) Generalnie rozumiem Cię, choćby na potrzeby kronik polskiego fantasy nba warto to doprecyzować by ustalić kto był pionierem w tym zakresie :) Tu niech wypowie się gooz.

 

O braku znaczenia tej kwestii pisałem w kontekście rozgrywek. Wasza dyskusja jest bardziej w kategorii (interesujących, nie powiem) ciekawostek. Generalnie piony za rozkminienie, opisanie i wdrożenie założeń dla Was obu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nasz model to efekt wieloletnich doświadczeń i naturalny, najbardziej logiczny matematycznie sposób uporządkowania rozrastających się rokrocznie lig, skrócenia drogi awansu z najniższego 3 poziomu do ekstraklasy. doskonale pamiętam ile czasu spędziłem na uporządkowaniu pojawiających się pomysłów, doszlifowaniu go, rozpisaniu i pokazaniu na wykresach. z ręką na sercu - na żadnym etapie tworzenia naszej rozpiski nie posiłkowałem się żadnymi rozwiązaniami z e-nba. WilQ, jak widać w dyskusji, wrzucił linka do e-nba - ale szczerze - nawet nie wiem czy to otworzyłem a jeśli nawet to nie porzuciłem pomysłów, które pojawiły się u nas, tylko je rozwijałem wg naszych potrzeb (m.in rok przejściowy a potem model na lata przyszłe). do tej pory średnio lubię czytać wielowątkowe próby ustalenia czegokolwiek na e-nba - my jesteśmy, wydaje mi się, w tym o wiele bardziej elastyczni - choć na pewno mamy braki w formalizowaniu wszystkiego - nawet teraz się zbieram do dopisania w dziale zasad kilku nie opisanych kwestii, które się urodziły w międzyczasie. dziwi mnie taka postawa WilQa, przypisywanie sobie wymyślenia drzewka (ileż przeróżnych rozgrywek jakieś mutacje drzewka stosuje), wychodzi z niego jakaś niezrozumiała dla mnie arogancja, pyszałkowatość i brak skromności - ale to już chyba kwestia wychowania, ja czegoś takiego nie czuję. chcę podkreślić, że nie mam nigdy problemu z uznaniem autorstwa jakiegoś pomysłu (np. szkieletu zasad rozgrywek naszego keepera roto) ale tu coś takiego po prostu nie miało miejsca - więc nie mogę przyklaskiwać takim jednak obrażającym mnie (poprzez sugerowanie nieprawdy) wypowiedziom. u nas był to efekt wewnętrznej burzy mózgów osób zainteresowanych, logiczne rozwinięcie wcześniejszych rozwiązań (podział na 2 poziomy przypomnę już w sezonie 2009/10), nikt jakoś specjalnie sobie tego nigdy nie przypisywał - robimy to dla przyjemności gry wszystkich użytkowników i ciągle ten model ewoluuje w miarę potrzeb

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
z ręką na sercu - na żadnym etapie tworzenia naszej rozpiski nie posiłkowałem się żadnymi rozwiązaniami z e-nba.

OK, przepraszam, ze wyciagnalem bledne wnioski i ze Cie nimi urazilem.

 

dziwi mnie taka postawa WilQa, przypisywanie sobie wymyślenia drzewka (ileż przeróżnych rozgrywek jakieś mutacje drzewka stosuje),

To "jakies mutacje" jest tu kluczowym okresleniem... teraz to kazdy pomysl taki jest.

A moglbys wymienic ligi, ktore stosuja chociaz podobna wersje?

 

wychodzi z niego jakaś niezrozumiała dla mnie arogancja, pyszałkowatość i brak skromności - ale to już chyba kwestia wychowania, ja czegoś takiego nie czuję.

To nie jest kwestia wychowania tylko sposobu dojscia do tego rozwiazania. Piszesz, ze u Ciebie byl to efekt dlugiej wspolpracy wielu osob, wiec tego nie czujesz, a u mnie bylo to rozmyslanie nad tematem w trakcie debaty o ksztalcie rozgrywek i doslownie olsnienie jednego dnia [spisane na forum w formie propozycji].

 

tu coś takiego po prostu nie miało miejsca - więc nie mogę przyklaskiwać takim jednak obrażającym mnie (poprzez sugerowanie nieprawdy) wypowiedziom. u nas był to efekt wewnętrznej burzy mózgów osób zainteresowanych, logiczne rozwinięcie wcześniejszych rozwiązań (podział na 2 poziomy przypomnę już w sezonie 2009/10)

Wielopoziomowosc jest standardem w miejscach z wieloma ligami, ale zawsze byla 1-do-1, wiec nie miala nic wspolnego z drzewkiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie obędzie się widzę bez dawki historii bo zaczyna się widzę rozkładanie wszystkiego na czynniki pierwsze (nie cierpię tego - "mądrej głowie dość dwie słowie" w moim świecie)

 

2006 - 12 uczestników - jedna liga

2007 - 14 - przyrost 16-17%, za mała ilość chętnych na 2 ligi

2008 - 16 - przyrost 14%, za mała ilość chętnych na 2 ligi

2009 - 24 - przyrost 50% (dwie równoległe ligi pierwsze po 12 teamów - zapowiedziany podział na dwie ligi 1 i 2)

2010 - 36 - przyrost 50% (liga 1, 2 i 3 po 12 teamów)

2011-2012 - 36 (liga 1, 2 i 3 po 12 teamów) - utrzymanie liczby zgłoszeń

2013 - 72 - przyrost 100% (ligi 1, 2, 3A, 3B, 3C, 3D po 12 zespołów, zapowiedziany podział na dwie ligi 2A i 2B)

2014 - 84 - osiągniety zakładany przyrost 16-17% (ligi 1, 2A, 2B, 3A, 3B, 3C, 3D po 12 zespołów)

2015 - 84 - utrzymanie liczby zgłoszeń (1, 2A, 2B, 3A, 3B, 3C, 3D po 12 zespołów)

 

w latach 2006-2008 jak widać zainteresowanie fantasy raczkowało, chętnych było zbyt mało, by utworzyć 2 ligi. pierwszy wyraźniejszy skok w 2009 r wiązał się z podziałem chętnych na dwie równoległe ligi 1A i 1B i wyodrębnieniu z nich późniejszych poziomów 1 i 2. w roku 2010 udało się zebrać dodatkową dwunastkę GMów, którzy utworzyli ligę 3 i ta postać rzeczy (wliczając wykluczenia i rezygnaje) utrzymała się 2 kolejne sezony. mocna akcja promocyjna sznurka związana ze startem MP Flubera w 2013 r spowodowała dwukrotnie większą ilość zapisanych i jedynym logicznym sposobem zachowania liniowego modelu awansów z 3 do 1 ligi w teoretycznie 2 sezony było rozszerzenie "gardła" na poziomie lig 2-ich. uszanowaliśmy przez to tradycję lig 1 i 2 jednocześnie umożliwiając w przejściowym sezonie awanse większej ilości osób i odrzucenie oskarżeń o zbytnią hermetyzację i małą rotację wyższych poziomów rozgrywek. model od razu przewidywał utrzymanie lig 3A-3D (wliczając rezygnacje, bany, nowe zgłoszenia) w kolejnych sezonach (choć pamiętam były obawy czy damy radę tylu chętnych zebrać i czy nie za wcześnie na takie plany). wydaje się, że na jakiś czas osiągnęliśmy optimum. kolejnym naturalnym etapem będzie tworzenie w razie potrzeby lig 4ych ale w związku z malejącą popularnością draftu wężykowego sukcesem może być utrzymanie obecnej liczby chętnych. w razie braków ligi 3 będą obcinane do 4x10 zespołów lub 3x12 w zależności od ilości chętnych w przyszłych sezonach.

 

jeśli nadal mało i potrzebne są bardziej obrazowe opisy idei (a trudno znaleźć ligę oddającą ten model w skali 1 do 1 bo jakież rozgrywki traktują 12-osobowe zbiory GMów/drużyn jako podstawę swojego podziału):

- patrząc od dołu obecny model w naturalny sposób wychodzi ze znanego uczniom podstawówek procesu podziału komórek (w tym wypadku podstawową komórką jest 12 osobowa liga) czy też pączkowania. liga 1 to pierwszy etap rozwoju, komórka macierzysta. potem w proporcjonalny sposób zależny od ilosci chętnych pojawiały się kolejne 12-osobowe komórki. część układu komórki lekko obumiera (spada niżej), zastępowana jest nowym zastrzykiem mocy z niższych poziomów itp itd

- patrząc od góry czy też z boku przypomina układ wszelkich rozgrywek pucharowch znanych z koszykówki (np PO w NBA) czy piłki nożnej (np. Liga Mistrzów) - tutaj 12-osobowa liga to zbiór traktowany jako kolejny etap rozgrywek: 3A, 3B, 3C, 3D to jak ćwierćfinały, 2A i 2B to półfinały, 1 to finał

 

ekipa sznurka zawsze na bieżąco elastycznie podchodziła do rosnącej liczby graczy stosując najbardziej logiczne w danym momencie rozwiązania co do układu lig. sugerowanie ściągania rozwiązań od jeszcze raczkującego w 2013 tworu jakim były budżetowe rozgrywki roto na e-nba i dawanie sobie wyłączności na wpadanie na oczywiste pomysły to dla mnie osobiście wyraz egocentryzmu podchodzącego pod megalomanię obraźliwy dla naszych tradycji i doświadczenia w prowadzeniu rozgrywek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przenosze dyskusje z goozem na priva bo to sie niespodziewanie rozrasta i zaczynam miec poczucie zasmiecania watku organizacyjnego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przenosze dyskusje z goozem na priva bo to sie niespodziewanie rozrasta i zaczynam miec poczucie zasmiecania watku organizacyjnego.

 

Mnie to ciekawiło, poznałbym trochę historii FB w Polsce :B

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sensu ukrywać tego dialogu!:) Zaczęliście na forum to zakończcie go na nim:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jestem za upublicznieniem. Też chcę wiedzieć, jak Wilq wymyślił fantasy nba, roto, ligi 15-drużynowe i strukturę drzewkową :V

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Również jestem za upublicznieniem. Tu nie chodzi o chęć czytania sporu "moja racja jest mojsza niż twojsza" ale o ciekawość na tle historycznym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ależ nic ciekawego nie piszemy - wiLQ upiera się przy niespotykanej przed 2013 r. oryginalności drzewka w fantasy a ja tłumaczę, że w tamtej sytuacji i zebranej liczbie chętnych wydawał mi się to jedyny i prosty jak budowa cepa sposób podziału będący swoistą kopią tego samego manewru, który zrobiliśmy w sezonie 2009, tyle że na większej grupie i przesunięciem ośrodka tego podziału w celu utrzymania 2-etapowej drogi awansu do ligi 1 z lig niższych (przy jednej 12-osobowej lidze drugiej na zawsze stworzył by się logjam awansów do ligi 1 przy osiągniętej liczbie zainteresowanych grą i zachowaniu zakładanego składu 12 GMów w lidze) a zarazem bez naruszenia tradycji starych lig 1 i 2

 

poza tym wysyłamy sobie całusy, kwiatuszki i ciasteczka :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nie ma sensu ukrywać tego dialogu!:) Zaczęliście na forum to zakończcie go na nim:)
Mnie to ciekawiło, poznałbym trochę historii FB w Polsce :B

To juz poznales, teraz zostalo tylko grzebanie sie w szczegolach interpretacji ;-)

 

Również jestem za upublicznieniem. Tu nie chodzi o chęć czytania sporu "moja racja jest mojsza niż twojsza" ale o ciekawość na tle historycznym.

Przeciez wlasnie ten spor bedzie wazna czescia rozmowy...

Serio, nie odkrywamy nowych faktow z dziejow FB.

 

Zaczęły wychodzić niewygodne fakty ;)
Jestem za upublicznieniem. Też chcę wiedzieć, jak Wilq wymyślił fantasy nba, roto, ligi 15-drużynowe i strukturę drzewkową :V

Wlasnie przez takie teksty wolalem przeniesc temat na priva.

Skoro traktujecie moje wypowiedzi jak powod do wysmiania to dziekuje bardzo...

dla mnie temat zabawny nie jest i nie zalezy mi by dostarczac Wam materialu.

 

BTW, pierwsza odpowiedz gooza miala 4,5 tysiaca znakow[!!!], wiec byl nawet powod praktyczny zeby to wywalic z watku organizacyjnego...

 

P.S. do gooza, wczoraj mialem draft, a dzisiaj chcialem skonczyc projekcje lig, wiec nie wiem czy zdarze odpisac, ale na pewno pociagne temat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak dla czystego sumienia... ten pomysl drzewka urodzil sie na e-nba, tam powstal po raz pierwszy i gooz go pozniej zaimplementowal tutaj, a nie bylo odwrotnie ;-)

 

One Idea to rule them all

One Idea to find them

One Idea to bring them all...

:V

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wlasnie przez takie teksty wolalem przeniesc temat na priva.

Skoro traktujecie moje wypowiedzi jak powod do wysmiania to dziekuje bardzo...

dla mnie temat zabawny nie jest i nie zalezy mi by dostarczac Wam materialu.

Przecież sam zacząłeś ten temat, wpisałeś się bezpośrednio tutaj zamiast posłać z miejsca pw do gooza i wyjaśnić sytuację. Rozbudziłeś ciekawość ludzi, uzyskaliśmy stanowisko gooza, po czym wycofujesz się rakiem i dziwisz się, że ludzie żartują z sytuacji :) Trochę luzu ale i konsekwencji :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przecież sam zacząłeś ten temat, wpisałeś się bezpośrednio tutaj zamiast posłać z miejsca pw do gooza i wyjaśnić sytuację.

Zwroc uwage, ze temat zaczal sie od mojego komentarza do Ciebie, a nie do gooza...

 

Rozbudziłeś ciekawość ludzi, uzyskaliśmy stanowisko gooza, po czym wycofujesz się rakiem i dziwisz się, że ludzie żartują z sytuacji :) Trochę luzu ale i konsekwencji :)

Przeciez jest opisane sedno sprawy z mojej strony i nie prosze Cie o usuniecie tych postow.

Ot wydaje mi sie, ze grzebanie sie w szczegolach trzeba przeniesc do osobistej piaskownicy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

I jak tam poziom rywalizacji i zaangażowania? Oby lepszy niż na forum, bo wieje tu nudą. Zastanawiam się, czy w przyszłym roku dołączyć. Ale jak ma być taka cisza, to słabo, bo jednak forumkowy aspekt fantasy jest dla mnie dość istotny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jest cicho, to fakt. W stosunku do ligi na e-nba - nie ma porównania (chociaż nie wiem jak tam to wygląda we wszystkich ligach, ocenę mam bardzo powierzchowną). W samych rozgrywkach jest ok, norma - zdarzają się olewusy ale póki co zgłoszeń miałem bardzo niewiele. Ten sezon jest w zasadzie eksperymentalny, na ułożenie gry, zbudowanie podwalin - dopiero wyniki w obecnych, równorzędnych ligach ułożą nam docelowe klasy rozgrywek (1, 2, 3 ligę). Nie ma na co narzekać, wpadaj i tyle :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×